Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Toyota Corolla 1.6 luna neagra

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
zz_top79

zz_top79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 23.07.2013
Eu nu am ales mașina după garda la la sol. M-am uitat la ea și mi-a plăcut după dotări și alte chestii de genul asta. Pana acum nu m-a deranjat pentru ca nu merg la țara nu merg pe drumuri neamenajate și chestii de genul asta.

#38
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 zz_top79, on 02 august 2018 - 13:53, said:

... când m-am suit in ea am simțit ca asta e după test-drive m-am convins ...
Asa se cumpara o masina pe care vrei sa o tii si sa o folosesti mereu cu placere. Cat mai multi Km fara incidente.

#39
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

 Deenman, on 22 august 2018 - 16:14, said:

Ha?! Posted Image

Ground Clearance (mm) 169 169 169 169

17 cm, sau am gasit in alta parte 14cm.

Eu am 12 cm si nu am nici o problema. Doar cand merg la tara si e drum neasfaltat, nu pot sa bag masina in curte deoarece e un damb inainte de podet, si ating. Dar o bag pe proprietatea a doua.

12cm e garda de masini sport, gen golf gti.

https://www.auto123....a/2017/base/ce/

Pe seactiunea dimensions gasesti categoria ground clearance. Vad ca are 17 cm, aproape cat un Logan.
Am citit ca garda la sol se masoara in locul unde masina are cel mai apropiat punct fata de sol. Pe Auto-data scrie ca e 125 mm ( https://www.auto-dat...tic-132hp-18480 ). Am citit si pe forumul monomarca ca unii proprietari cereau sfaturi cum sa ridice garda la sol si pe Corolla si pe Auris pentru ca agata in locuri cu damburi pe drum si trebuie sa conduca mai cu grija pe astfel de drumuri. Chiar si in specificatiile tehnice date de Toyota scrie ca garda la sol la Corolla este 125 mm (https://www.toyota.r...3040-182262.pdf ).

 zz_top79, on 22 august 2018 - 16:56, said:

Eu nu am ales mașina după garda la la sol. M-am uitat la ea și mi-a plăcut după dotări și alte chestii de genul asta. Pana acum nu m-a deranjat pentru ca nu merg la țara nu merg pe drumuri neamenajate și chestii de genul asta.
Este o masina frumoasa si fiabila chiar daca interiorul nu place tuturor.

#40
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 codesmm, on 23 august 2018 - 10:11, said:

chiar daca interiorul nu place tuturor.
Nu exista masina pe lumea asta al carei interior sa placa tuturor, indiferent de clasa in care se situeaza. De exemplu mie nu imi place interiorul de BMW (in general, dar seria 5 in particular) si zilele trecute am testat un Porsche Macan 2018 ... nu mi-a placut. Stiu, sunt cu capul ... dar ce sa faci daca nu imi place? Materialele sunt supreme la masinile respective dar nu imi place interiorul asa, cum e facut .. prea "conservator" ...

Edited by ro_explorer, 23 August 2018 - 10:31.


#41
zz_top79

zz_top79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 23.07.2013
Este clar ca interiorul nu este pe gustul tuturor mie de exemplu nu îmi place cel de la audi. Trebuie doar sa avem  așteptări realiste in funcție de bani ca una este sa da 16500€ una este sa dai 25-30 mii € pe o mașina.

#42
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009
Unde sunt fabricate Corolla ? In Turcia ?

#43
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 Hamutovski, on 23 august 2018 - 11:23, said:

Unde sunt fabricate Corolla ? In Turcia ?
Da

#44
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

 zz_top79, on 23 august 2018 - 10:30, said:

Este clar ca interiorul nu este pe gustul tuturor mie de exemplu nu îmi place cel de la audi. Trebuie doar sa avem  așteptări realiste in funcție de bani ca una este sa da 16500€ una este sa dai 25-30 mii € pe o mașina.
Daca ar fi sa faci acum achizitia ce ai considera ca ar fi ok sa aiba masina in dotare (ce-ti lipseste) fata de dotarile actuale.

 edi10000, on 03 august 2018 - 16:28, said:

Au schimbat tehnologiile. De ex la sistemul nou la depasirea benzii de mers (daca ai activata mentinerea benzii) te aduce din nou pe banda daca nu semnalizezi. La cel vechi iti vibra volanul si era f enervant. Sistemul de Acc este diferit (inclusiv vit max acceptata), detectarea oboselii nu mai este asa intruziva iar cand ai camera si dai cu spatele iti stopeaza automat masina cand detecteaza obstacole in cale. Bine, eu vorbesc de cutie automata, la manuale nu stiu daca le are pe toate...
Cum se comporta cutia automata de pe Corolla?. Am citit ca CVT-ul are un comportament aparte si necesita o perioada de acomodare.

#45
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
bravo frate, ai ales o masina cinstita
automata ?

#46
zz_top79

zz_top79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 23.07.2013
Nu este automata cea de la test drive era automata dar nu au vrut sa o vândă.
Niște xenoane - leduri, cutie automata și mi-ar fi plăcut sa se regleze și scaunul pasagerului pe înălțime dar nu este ceva fără de care nu se poate trai. Are cam tot ce trebuie sa aibă o mașina in 2018.

#47
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Noutati? Am fost astazi cu o Jetta model 2018 si mi s-a parut destul de cheap. Corolla mi se pare ca are materiale mai durabile decat VW, chiar daca germana are plasticul ala cauciucat care iti ia fata. Multe solutii de compromis fata de varianta anterioara, lufturi destul de mari, nimic care sa iasa in evidenta. As alege Corolla, iti da senzatia aia ca rezista mai mult.

#48
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Pai rezista mai mult, dar cine tine masina 1 deceniu? lul.

Eu ca posesor de SEAT leon si fost posesor de Golf pot sa recunosc cu cea mai mare usurinta ca Toyota face masini mult mai fiabile decat VAG. Doar ca vezi tu dupa leon intorc capul dupa ce ma dau jos din masina, si imi face placere sa o privesc, in schimb cand ma uit la o Toyota imi vine sa strang din ochi.

Edited by Deenman, 17 September 2018 - 23:00.


#49
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Parerea ta. Leon-ul a fost o masina frumoasa la data aparitiei, acum este o anonima pe strada, lucru reflectat in vanzari. Mai degraba se vinde sobra si plictisitoarea Octavie decat Leon-ul, desi la pret Octavia este mai scumpa. In alta ordine de idei, mie imi place design-ul Corollei, cred ca va fi actuala si peste 15 ani.

#50
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Asta este in Romania. Ia dai o fuga in Austria sa vezi cate skoda mai gasesti (de firma poate).

Vanzari 2017 : Austria (12,300; +17.8%), Switzerland (6,800; +41.0%)

Sunt multe seat (leon de departe cele mai multe, ateca, ibiza, alhambra- in ordinea asta).  Aici nu prea prefera lumea berlinele, iau ori hatch ori break, ori monolvolum. Mai nou evident e trendul CUV.

Am o poza cu 4 leon-uri unu dupa altu la semafor in Viena. In Bucuresti sa zici mersi daca vezi unu la 2-4 saptamani, tine de mentalitatea oamenilor.

From 2012 to 2017, sales went up by 45.9% (2012 reprezentand anul lansarii modelului 5f la Leon- asta de il am si eu).
SEAT is one of the fastest growing brands in Europe in 2017.

Nu spun ca sunt buni, ca mai au multe de corectat la masini, dar e cam best value for the money.

Si inca o chestie, asa ca sa-ti dau peste nas in topurile de fiabilitate (chestii care se strica la masini de 4-5 ani) Hyundai i30 a iesit pe locul 1 (de asta si dau o garantie de 7 ani nu-si permit sa repare masini des) iar leon pe benzina a iesit pe locul 2.


Si ca sa raman off-topic, daca mi-ai da 16-18.000euro si mi-ai pune pistolul la tampla sa aleg o masina noua, nu as cumpara Seat si nimic din grupul VAG. Ca masina de 1-3 ani vechime as lua-o, ca masina noua nu. Ca masina veche cu peste 5-6 ani vechime as cumpara Dacia/ Toyota sau un Hyundai.

Edited by Deenman, 18 September 2018 - 16:31.


#51
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 12.09.2013
Pai esti prea zgarcit sa-ti iei masina nouă...

#52
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Si care e problema aici? ca eu nu o vad. Fiecare e liber sa aleaga ce vrea.

Crezi ca daca am dat peste 12.000euro cash pe o masina nu mai puteam pune 4000euro sa-mi iau una noua? E treaba fiecaruia cum isi gestioneaza banii. Altii vor doar sa investeasca din cauza asta nu au niciodata bani, doar credite.

In plus eu nu sunt genul de om care sa tina o masina mai mult de 2-4 ani maxim. Asa ca o masina noua insemna o pierdere nejustificata.

Il felicit pe initiator ca a facut o alegere buna, fiabila, si daca lui ii place masina asta e tot ce conteaza.

Edited by Deenman, 18 September 2018 - 22:17.


#53
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Haide sa nu poluam topicul omului, dar nusi ma pot abtine sa spun ca Seat este oaia neagra a grupului, pus de n ori pe lista de vanzare. Acum marca creste cu Ateca, nu cu Leon si tot vinde mai putin de 40% comparativ cu Skoda.

#54
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Am vazut ca si aici, si pe forum Toyota afirmi ca Corolla este confortabila si acest lucru este important pentru mine la achizitionarea viitoarei masini, impreuna cu fiabilitatea. Intr-un comparativ direct cu Mazda 3 si Honda Civic, cum ai clasifica Corolla din punct de vedere al confortului la drum lung?. Daca ar fi sa faci din nou achizitia dintre cele trei japoneze Corolla, Mazda 3 si Honda Civic ai mai alege tot Corolla?. Am facut test-drive cu Auris si Corolla, iar Corolla la confort este peste Auris.

Edited by codesmm, 02 October 2018 - 09:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate